wtorek, 26 kwietnia 2016

Sprawozdanie ze spotkania o współczesnym polskim kryminale

Sprawozdanie ze spotkania: współczesny polski kryminał – Ludzie w nienawiści


13 kwietnia 2016 roku członkinie Koła Naukowego Antropologów Literatury spotkały się, aby podyskutować o debiutanckiej powieści Krzysztofa A. Zajasa zatytułowanej Ludzie w nienawiści. Jest to pierwsza część tak zwanej „trylogii grobiańskiej”, czyli cyklu kryminalnego opowiadającego o nieustraszonym komisarzu Andrzeju Krzyckim rozwiązującym zagadki tajemniczych morderstw dokonywanych w podkrakowskich miejscowościach.
Moderatorką dyskusji w naturalny sposób stała się przewodnicząca Koła – mgr Anna Zatora, prywatnie miłośniczka kryminałów. Dzięki doskonałej znajomości tego gatunku literackiego (zarówno „literaturoznawczo-teoretycznej”, jak i „czytelniczo-praktycznej”) udało się prowadzącej wpisać dzieło Zajasa w szerszy kontekst. Jak zauważyła, Ludzie w nienawiści reprezentowaliby raczej typ kryminału spod znaku amerykańsko-kanadyjskiego, podczas gdy silnie zaangażowane społecznie dzieła Miłoszowskiego reprezentują raczej model skandynawski (w dużym uproszczeniu). Dyskutowana była też kreacja głównego bohatera, który cierpi na „syndrom Kurta Walandera” – jest mroczny, doświadczony przez los, obdarzony wielkim talentem śledczym i jednocześnie zmagający się z wewnętrzni demonami (Krzycki jest alkoholikiem mającym problemy z relacjami międzyludzkimi).
Warto dodać, że Krzysztof A. Zajas jest literaturoznawcą i wykładowcą akademickim – lekkość pióra i erudycję autora dostrzec można na kartach powieści bez trudu. Jego zamiłowanie do twórczości Stephena Kinga także. Członkiniom obecnym na spotkaniu lektura przypadła do gustu (szczególnie za sprawą wartkiej akcji powieści oraz świetnie wykreowanej „ludzkiej postaci Lucka”, czyli partnera komisarza Krzyckiego), chociaż nie obyło się bez kilku krytycznych uwag. Wydaje się, że debiutujący pisarz kryminałów ma problemy szczególnie z tworzeniem postaci kobiecych (antypatyczna i wewnętrznie „niedopracowana” Iza) oraz opisywaniem scen walki (jak powiedziała jedna z członkiń: „Autor najwyraźniej lubi jeść, ale nie umie się bić”, ponieważ jedzenie opisywane jest w powieści bardzo zmysłowo i plastycznie). Pomimo tych zastrzeżeń zebrane jednogłośnie uznały, że Ludzie w nienawiści wyróżniają się pozytywnie na tle współczesnego kryminału polskiego i są lekturą wartą uwagi. 

Kolejne spotkanie KNAL odbędzie się 1 czerwca o godzinie 17:00 i poświęcone zostanie najnowszej powieści Leonie Swann (autorki światowego bestselleru Sprawiedliwość owiec) zatytułowanej Krocząc w ciemności.
Serdecznie zapraszamy członków Koła, a także wszystkie „nowe” osoby, które chciałyby porozmawiać w sympatycznym gronie o ciekawej literaturze J 


Sprawozdała: Edyta Janiak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz