piątek, 30 listopada 2007

Spotkanie XIV – Czarownice

W czarowną noc drugiej kwadry księżyca Miesiąca Spadających Liści zebraliśmy się, by snuć opowieść o czarownicach i wiedźmach. Zaczęliśmy od wyobrażeń postaci czarownicy, zastanawialiśmy się, czy jest staruchą z brodawkami śmiejącą, się szaleńczym śmiechem, czy może jest piękną,posągową kobietą w pełni sił witalnych i seksualnych. Rozważaliśmy tezy dotyczące czarownic, praktycznie jednogłośnie uznając za najbardziej prawdopodobną wersję o czarownicach jako kontynuatorkach pogańskiego kultu płodności, a odrzucając zdecydowanie pogląd współczesnych historyków, jakoby czarownice nigdy nie istniały, a okres polowania na czarownice to czas histerii oraz irracjonalnych pomówień wynikających z zabobonu.

Prześlizgnęliśmy się po tematyce gender, przypomnieliśmy sobie znane fakty historyczne, w tym procesy z Salem oraz spalenie na stosie Joanny d'Arc. Dało nam to podstawę do krótkiego omówienia opowiadania Zdarzenie w Mischief Creek Andrzeja Sapkowskiego. Potem prześledziliśmy wykorzystanie motywu czarownic w Trzech wiedźmach Terry'ego Pratchetta, zwracając też szczególną uwagę na Nianię Ogg, jako najbardziej niedocenianą spośród nich. Omówiliśmy też wątki Szekspirowskie w tym utworze. Zagłębiliśmy się też w pachnące czekoladą stronicę powieści Joanne Harris, by zaklasyfikować ją jako współczesną wiedźmę.

Spotkanie zakończyło się andrzejkowym przepowiadaniem przyszłości z lanego wosku oraz obierek jabłek rzucanych przez lewe ramię. W czasie tego procederu towarzystwo się powoli wykruszyło, a tematy rozmowy stały się luźniejsze.

Spotkanie prowadziła Aleksandra Stangreciak.

P.S. Jak zostało obiecane, pod tym adresem dostępne są przepisy na tort czekoladowy oraz ciasteczka :)


Wykorzystana literatura:

ℑ A. Sapkowski, Zdarzenie w Mischief Creek, [w:] Coś się kończy, coś się zaczyna.
ℑ T. Pratchett, Trzy wiedźmy.
ℑ J. Harris, Czekolada.
Młot na czarownice.
ℑ E. Jong, Czarownice (album).

Wykorzystane teksty teoretyczne:
ℑ M. Harris, Miotły i sabaty; Wielkie polowanie na czarownice, [w:] Krowy, świnie, wojny i czarownice, Warszawa 1985, s. 197–226.
ℑ C. Pinkola Estes, Mądra Wasylisa, [w:] Biegnąca z wilkami, Poznań 2001, s. 85–90.
ℑ J. B. Russell, Czary i czarownictwo, [w:] Krótka historia czarownictwa, s.18–43.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz