Koło Naukowe Antropologów Literatury ruszyło na podbój Europy!
Wyposażeni w wiedzę i pełni zapału pierwszą połowę lipca spędziliśmy na Słowenii biorąc udział w organizowanych corocznie przez Uniwersytet Primorska kursach wakacyjnych META Humanities Summer School. Temat międzynarodowego spotkania brzmiał: „The Mediterranean between Modernity and Postmodernity: Spaces, Cultures, Aestetics an Ethics”. Wspólnie z innymi studentami łódzkiego Kulturoznawstwa przyglądaliśmy się stylom uprawiania humanistyki na różnych uniwersytetach europejskich, dochodząc do wniosku, że możemy być dumni z zaplecza, jakie gwarantują nam nasze studia na naszym kierunku. Aktywnie uczestnicząc w zajęciach daliśmy się poznać z naszej najlepszej strony.
Czteroosobowa reprezentacja KNAL w składzie: Tomek Ciesielski, Julian Czurko, Agata Grykien i Zosia Lach, jako jedyna grupa studentów poprowadziła własne warsztaty podczas których kołowicze zaprezentowali zagranicznym kolegom na czym polega koncepcja transkulturowości Wolfganga Welscha. Pracując w grupach studenci (i wykładowcy) metodą losowania konstruowali sobie na potrzeby zaproponowanej przez nas gry nowe tożsamości. Z powstałych w ten sposób avatarów musieli stworzyć sprawnie funkcjonującą społeczność. W międzyczasie wyposażali swojego bohatera w życiorys, a tłumaczenie jakim cudem stali się np. muzułmańskimi, transseksualnymi, nazistowskimi nauczycielami z Chin sprawiało wiele radości. Mimo iż zaproponowana przez nas forma warsztatów znacznie odbiegała od standardów prezentowanych przez wykładowców, spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem a nasze zaangażowanie zostało docenione przez organizatorów.
Między zajęciami z ochotą korzystaliśmy z atrakcji, jakie oferował nam Koper. Ciepłe morze, mnóstwo słońca i pyszne jedzenie sprawiły, że bardzo szybko zrozumieliśmy na czym polega śródziemnomorski styl życia. Zabytki słoweńskiego wybrzeża i piękno przyrody zapierały dech w piersiach. Niektórzy skorzystali z faktu, że tuż obok znajduje się granica z Włochami i poświęcili kilka dni na wizyty w Trieście i Wenecji. Bardzo miło wspominać będziemy słoweńską życzliwość i gościnność.
Specjalne podziękowania należą się mgr Darii Kubiak, która jako opiekunka grupy dbała o nasze bezpieczeństwo oraz wspierała nas w walce z przegrzaniem i oparzeniami słonecznymi. Dziękujemy także dr Karolinie Prykowskiej-Michalak za to, że umożliwiła nam ten wyjazd, a na miejscu służyła radą i własnym samochodem każdemu, kto chciał zwiedzić okolice.
Jesteśmy winni podziękowania także (a może przede wszystkim) całej kadrze naukowej Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych, za to, że wyposażyła nas w solidne podstawy teoretyczne, które umożliwiły nam pełny i aktywny udział w zajęciach.
W imieniu Koła, uroczyście Dziękujemy!
Sprawozdanie z wyjazdu przygotowała Agata Grykien
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz