środa, 2 listopada 2016

UŁDD // 16 października 2016

Pierwsze spotkanie Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci już za nami! W niedzielę - 16 października 2016 r. - Julka, Edyta i Alicja poprowadziły warsztaty z nowego cyklu zajęć dla najmłodszych studentów:

Bestiariusz dla początkujących, czyli o fantastycznych stworach i potworach
w mitach i legendach różnych kultur
























środa, 15 czerwca 2016

Sprawozdanie ze spotkania //"Krocząc w ciemności" L. Swann

Sprawozdanie ze spotkania wieńczącego pracę KNAL w roku akademickim

2015/16

1 czerwca 2016 roku odbyło się ostatnie w tym roku akademickim spotkanie Koła

Naukowego Antropologów Literatury UŁ.

Pierwsza część obrad zogniskowana była wokół spraw organizacyjnych: podsumowania

dotychczasowej działalności Koła i omówieniu planów na rok akademicki 2016/17 a także

ustalenia tematyki warsztatów dla Młodych Studentów w ramach akcji Uniwersytet Łódzki

dla Dzieci.

Drugą część spotkania stanowiła dyskusja moderowana przez mgr Edytę Janiak na temat

wrażeń z lektury książki Leonie Swann "Krocząc w ciemności". Członkinie zastanawiały się

nad możliwymi kluczami interpretacyjnymi (ekokrytyka, psychoanaliza) i odkrywały zawarte

w powieści odwołania do zjawisk społeczno-kulturowych (wiek XIX, freak show,

bestiariusze, steampunk). Poszukiwały również podobieństw powieści z bestsellerowymi

dziełami autorki "Sprawiedliwość owiec" oraz "Triumf owiec". Dokonując analizy "Krocząc w

ciemności", wskazywano na jej gatunkowe podobieństwo do powieści noir, powieści

detektywistycznej oraz baśni (choć nie tej klasycznej, raczej postmodernistycznej). Janiak

ukuła nawet roboczą nazwę dla reprezentowanego przez powieść gatunku – kryminał

fantastyczny. Lektura przypadła zebranym do gustu i była pełną magii odskocznią od

codziennego życia. Prócz naukowych dysput, zajadając się wyśmienitymi ciastkami

upieczonymi przez mgr Julię Dynkowską i cukierkami przygotowanymi przez

Przewodniczącą Koła mgr Annę Zatorę, fantazjowano także o posiadaniu własnego smoka

Legulasa. Pamiętajmy bowiem, że w każdym młodym naukowcu drzemie wciąż dziecko,

które 1 czerwca miało przecież swoje święto :-)


Władze KNAL serdecznie dziękują wszystkim wspaniałym osobom, które pojawiały się na

spotkaniach Koła w mijającym roku akademickim.

Wszystkich zainteresowanych ciekawymi książkami i jeszcze ciekawszymi rozmowami o

nich zapraszamy natomiast w październiku do dołączenia do KNAL.


Życzymy Wam niezapomnianych wakacji i wielu inspirujących lektur!


Sprawozdała: Edyta Janiak

wtorek, 26 kwietnia 2016

Sprawozdanie ze spotkania o współczesnym polskim kryminale

Sprawozdanie ze spotkania: współczesny polski kryminał – Ludzie w nienawiści


13 kwietnia 2016 roku członkinie Koła Naukowego Antropologów Literatury spotkały się, aby podyskutować o debiutanckiej powieści Krzysztofa A. Zajasa zatytułowanej Ludzie w nienawiści. Jest to pierwsza część tak zwanej „trylogii grobiańskiej”, czyli cyklu kryminalnego opowiadającego o nieustraszonym komisarzu Andrzeju Krzyckim rozwiązującym zagadki tajemniczych morderstw dokonywanych w podkrakowskich miejscowościach.
Moderatorką dyskusji w naturalny sposób stała się przewodnicząca Koła – mgr Anna Zatora, prywatnie miłośniczka kryminałów. Dzięki doskonałej znajomości tego gatunku literackiego (zarówno „literaturoznawczo-teoretycznej”, jak i „czytelniczo-praktycznej”) udało się prowadzącej wpisać dzieło Zajasa w szerszy kontekst. Jak zauważyła, Ludzie w nienawiści reprezentowaliby raczej typ kryminału spod znaku amerykańsko-kanadyjskiego, podczas gdy silnie zaangażowane społecznie dzieła Miłoszowskiego reprezentują raczej model skandynawski (w dużym uproszczeniu). Dyskutowana była też kreacja głównego bohatera, który cierpi na „syndrom Kurta Walandera” – jest mroczny, doświadczony przez los, obdarzony wielkim talentem śledczym i jednocześnie zmagający się z wewnętrzni demonami (Krzycki jest alkoholikiem mającym problemy z relacjami międzyludzkimi).
Warto dodać, że Krzysztof A. Zajas jest literaturoznawcą i wykładowcą akademickim – lekkość pióra i erudycję autora dostrzec można na kartach powieści bez trudu. Jego zamiłowanie do twórczości Stephena Kinga także. Członkiniom obecnym na spotkaniu lektura przypadła do gustu (szczególnie za sprawą wartkiej akcji powieści oraz świetnie wykreowanej „ludzkiej postaci Lucka”, czyli partnera komisarza Krzyckiego), chociaż nie obyło się bez kilku krytycznych uwag. Wydaje się, że debiutujący pisarz kryminałów ma problemy szczególnie z tworzeniem postaci kobiecych (antypatyczna i wewnętrznie „niedopracowana” Iza) oraz opisywaniem scen walki (jak powiedziała jedna z członkiń: „Autor najwyraźniej lubi jeść, ale nie umie się bić”, ponieważ jedzenie opisywane jest w powieści bardzo zmysłowo i plastycznie). Pomimo tych zastrzeżeń zebrane jednogłośnie uznały, że Ludzie w nienawiści wyróżniają się pozytywnie na tle współczesnego kryminału polskiego i są lekturą wartą uwagi. 

Kolejne spotkanie KNAL odbędzie się 1 czerwca o godzinie 17:00 i poświęcone zostanie najnowszej powieści Leonie Swann (autorki światowego bestselleru Sprawiedliwość owiec) zatytułowanej Krocząc w ciemności.
Serdecznie zapraszamy członków Koła, a także wszystkie „nowe” osoby, które chciałyby porozmawiać w sympatycznym gronie o ciekawej literaturze J 


Sprawozdała: Edyta Janiak

środa, 20 kwietnia 2016

UŁDD // 17 kwietnia 2016 r.

17 kwietnia 2016 roku Ania Ciarkowska, Alicja Górska i Edyta Janiak poprowadziły ostatnie warsztaty dla dzieci z cyklu W 365 dni dookoła świąt – uroczystości, rytuały i obrzędy w kulturach świata.
Jak było? Z fotorelacji można wnioskować, że fantastycznie :)

















piątek, 1 kwietnia 2016

Spotkanie KNAL - Krzysztof Zajas, "Ludzie w nienawiści" // 13 kwietnia 2016

Zapraszamy serdecznie! 





Do lektury Ludzie w nienawiści Krzysztofa A. Zajasa (pierwszy tom trylogii grobiańskiej) oraz tekst teoretyczny Julii Poświatowskiej (UŚ) Kobiety, które nienawidzą przemocy. Wizerunki kobiecości w szwedzkich powieściach kryminalnych i ich adaptacjach filmowych, [w:] Od pióra do sieci, red. P. Michałowski, Szczecin 2015.



czwartek, 17 marca 2016

Sprawozdanie ze spotkania - Projekt Szekspir: "Przepaść czasu"


Spotkanie KNAL, które odbyło się 16 marca, było poświęcone najnowszej powieści Jeanette Winterson Przepaść czasu, która została napisana w ramach Projektu Szekspir. By uczcić 400. rocznicę śmierci Wielkiego Elżbietańczyka, brytyjskie wydawnictwo Hogarth Press zaproponowało znanym współczesnym pisarzom napisanie powieści, które opowiedziałyby na nowo najsłynniejsze dramaty Szekspira. W planach wydawniczych jest więc, między innymi, Burza prze-pisana przez Margaret Atwood, Makbet według Jo Nesbø oraz Otello Tracy Chevalier.
Winterson wzięła na warsztat Zimową opowieść – dramat dla niej niezwykle ważny (również ze względów osobistych, gdyż sama jest dzieckiem adoptowanym), jak sama mówi, jej historię-talizman, i przeniosła ją we współczesne realia.
Projekt i powieści, które powstają w jego ramach, stały się asumptem do naukowej dysputy literaturoznawczej. Moderatorką spotkania była mgr Julia Dynkowska, która swoją dysertację doktorską poświęca zagadnieniom ekfrazy i apokryfu. Omówiła pokrótce najważniejsze pojęcia związane z prze-pisywaniem literatury – trawestację, parodię, pastisz, apokryf i transpozycję oraz przedstawiła dzieła literackie będące egzemplifikacjami takich zabiegów. Odnosiła się w swym wywodzie do Palimpsestów Genetta i zastanawiała się wraz z obecnymi Członkiniami KNAL, dlaczego to właśnie dzieła Szekspira najczęściej i tak chętnie zostają poddane podobnym zabiegom literackim.
Sama Przepaść czasu okazała się dla obecnych osób lekturą ciekawą, acz nieco rozczarowującą. Podkreślano, że Winterson nie wykorzystała w pełni swego pisarskiego potencjału w konfrontacji z dramatem Szekspira oraz nie dopracowała niektórych wątków i postaci. Znajomość wcześniejszych dzieł autorki (i ich feministycznego oraz wywrotowego charakteru) skłoniły Członkinie do stworzenia własnej apokryficznej opowieści – o tym jak Przepaść czasu mogłaby wyglądać, gdyby uwzględniała te aspekty twórczości Winterson.

Kolejne spotkanie KNAL poświęcone zostanie kryminałowi Krzysztofa Zajsa Ludzie w nienawiści. Odbędzie się 13 kwietnia o godzinie 17:00 w sali 0.12. Serdecznie zapraszamy!



Sprawozdała: Edyta Janiak

poniedziałek, 29 lutego 2016

Spotkanie KNAL - J.Winterson "Przepaść czasu" //16 marca 2016 r.



Zapraszamy na kolejne spotkanie!



Sprawozdanie ze spotkania o dystopiach

Sprawozdanie ze spotkania: dystopie


Pierwsze spotkanie KNAL w semestrze letnim 2015/16 odbyło się 25 lutego. Poprowadziła je i moderowała Alicja Górska. Tematem spotkania były dystopie oraz ich współczesne literackie obrazy. Dyskusję na temat powieści Suzanne Collins Igrzyska śmierci („klasyka”) oraz Piotra Patykiewicza Dopóki nie zgasną gwiazdy (polska powieść dystopijna) poprzedził krótki wykład o tym, czym właściwie są dystopie i czym się charakteryzują. Okazuje się bowiem, że powszechnie rozumienie tego terminu i jednoznaczne przeciwstawianie go utopii jest mylne. Co więcej, prowadząca przekonująco przedstawiła różnice pomiędzy dystopią a traktowanymi z nią synonimicznie antyutopią, czarną utopią i utopią negatywną, a także relację dystopia – postapokalipsa. Omówione i przedstawione zostały także cechy powtarzające się w niemal wszystkich dystopijnych powieściach. Są to między innymi: idealne ustrukturyzowanie i zhierarchizowanie opisywanego społeczeństwa, rządy elit i wyzysk niższych kast, dehumanizacja i depersonalizacja, brak pamięci o przeszłości, czy zanik fauny i flory. Alicja Górska omówiła także każdą z wymienionych cech w odniesieniu do świata przedstawionego Igrzysk śmierci oraz Dopóki nie zgasną gwiazdy.  
Po tym niezwykle ciekawym wstępie uczestniczki spotkania (obecne były tylko członkinie KNAL) dzieliły się swoimi wrażeniami z lektury obydwu tekstów a także zastanawiały się między innymi nad tym, dlaczego Igrzyska śmierci zaliczone zostały do tak zwanej literatury młodzieżowej oraz dlaczego powszechnie za czytelników powieści dystopijnych uznaje się młodych ludzi.

Władze KNAL pragną serdecznie powitać nową członkinię – Kamilę, studentkę I roku romanistyki, która, jak sama przyznała, bardzo lubi czytać oraz rozmawiać o literaturze.

Kolejne spotkanie Koła odbędzie się 16 marca (środa) o godzinie 17:00, tradycyjnie w sali 012. Poświęcone będzie nowej powieści Jeanette Winterson Przepaść czasu, która jest literacką wariacją na temat Opowieści zimowej Williama Shakespeare’a. Dyskusję na ten temat moderować będzie mgr Julia Dynkowska.
Serdecznie zapraszamy!


Sprawozdała: Edyta Janiak     

piątek, 19 lutego 2016

Spotkanie KNAL - dystopie // 25 lutego 2016 r.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone dystopiom! W sprawie materiałów można kontaktować się z nami e-mailowo: anthropologos@gmail.com


sobota, 9 stycznia 2016

Nowy semestr - rekrutacja!

Uwaga, uwaga!
Poszukujemy nowych członków!

Zapraszamy wszystkich studentów, którzy chcą czytać literaturę, poznawać literaturę i badać jej różne powiązania z innymi mediami, odkrywać kulturowe konteksty literatury i przede wszystkim - rozmawiać o literaturze! 
Jesteśmy kołem naukowym działającym już naprawdę długo i aktywnie, w tym roku akademickim m.in. organizowaliśmy konferencję o zjawisku hejterstwa w kulturze - wcześniej o przedsądach i metahumanizmie. Spotykamy się z częstotliwością co około 2-3 tygodnie. Najbliższe spotkanie poświęcone dystopiom w literaturze dla młodzieży odbędzie się na początku nowego semestru, jeszcze będziemy je ogłaszać i wskazywać konkretną lekturę.  
Zachęcamy do zgłoszenia się - dodamy e-maile zainteresowanych osób do listy mailingowej i będziemy informować na bieżąco :)

Serdecznie zapraszamy!